19. 01. 2007 - Kyrill:

Dne 19. 1. 2007 byl proveden výjezd k likvidaci spadlých stromů na katastru obce Hať. Několik minut před půl jednou ráno povolal jednotku SDH Hať starosta obce pan Pavel Kotlář. Bylo provedeno obvolání členů, kteří byli od odpoledních hodin předešlého dne v pohotovosti. Členové jednotky se urychleně dopravili do hasičské zbrojnice vybavili se osobními ochrannými a pracovními pomůckami a dovybavili automobily na technický zásah likvidace spadlých stromů. Jednotka přijela na místo několik minut před třičtvrtě na jednu. Prvním spadlým stromem, byl strom na první křižovatce, která se nachází při vjezdu do obce Hať ze strany od Hlučína, ulice Na Chromině. Po provedení průzkumu velitelem a jedním hasičem, bylo zjištěno, že došlo k utržení poloviny stromu stržení elektrického vedení a stržení jednoho sloupu veřejného osvětlení, který zůstal pod větvemi stromu. Po informování starosty a OPIS Opava a následného potvrzení, že proud je vypnut začli hasiči likvidovat spadlý strom. Ořezávali postupně jednotlivé větve a dávali je mimo vozovku, kde už nehrozilo žádné nebezpečí z jejich umístění. Následně byl spadlý sloup veřejného osvětlení přesunut mimo vozovku a zajištěn proti pohybu. Zbývající část stromu, tedy velký kmen o průměru cca jeden metr byl pomocí tažných lan odtažen na pole nad touto křižovatkou. Ustřižené elektrické dráty byly umístěny tak, aby nemohlo dojít k nějakému zranění. Hasiči následně ještě provedli vyčistění vozovky od malých větví a střepů.

Hasiči po zlikvidování spadlého stromu projeli celou obcí, a to z důvodu, že by narazili na další spadlé stromy, případně překážky způsobené větrnou smrští. Nakonec dojeli k druhému spadlému stromu. Jednalo se zase o starou lípu, větší než první strom, která celá spadla několik metrů od poslední rodinné budovy na ulici K Remízce směrem na obec Vřesina. Tedy kousek od haťské hráze. Situace vypadala tak, že strom se zlomil asi tři metry nad zemí a zřítil se na elektrické vedení tažené z přívodního rozvaděče, přes který je do obce veden elektrický proud. Došlo ke stržení několik desítek metrů elektrického vedení a poškození asi čtyř elektrických sloupů. Velitel provedl průzkum, zhodnotil situaci, nechal si potvrdit zda je vše vypnuto a rozhodl o likvidaci, odstranění této překážky. Byly ořezávány větve stromu, které byly přesouvány mimo vozovku na obě strany a po jejich odstranění, byl těžký kmen stromu opět odtažen a zajištěn.

Byl proveden výjezd CAS 16 IFA W-50L.

Časový rozsah:
Vyhlášení poplachu: 00:30 hod.

Návrat na základnu: 04:15 hod.

Zásahu se zůčastnili hasiči:

Cigán Hubert

Čecháček Jiří