JSDH

Citadela Bruntál

Preventivní činnost:

PROGRAM VÝCHOVA DĚTÍ V OBLASTI POŽÁRNÍ OCHRANY A OCHRANY OBYVATELSTVA

Cílem tohoto programu je skrze odborně vyškolené instruktory z řad profes. a dobrovol. hasičů (bc. Janoš Zdeněk, Mučka Lukáš) předat dětem ve dvou věkových rovinách školního života důležité informace z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Prostřednictvím výukových besed a propagačních materiálů vzbudit v dětech vztah k dané problematice, naučit je, jak mimořádným událostem předcházet, základním principům ochrany a chování v případě vzniku mimořádné události. V optimálním případě dojde k předání informací pomocí výukových besed a propagačních materiálů přes děti i na rodiče.

Podstata a systém výuky:

Podstatou preventivního programu je vzájemná důvěra a neustálá komunikace mezi přednášejícími instruktory a žáky. V průběhu programu přednášející směřují k vytvoření kamarádské atmosféry, pomocí níž se pak děti stávají jeho aktivní součástí.
Vlastní program se skládá ze dvou hlavních částí. První část se skládá ze základních informací a poznatků a je určena dětem ve věku cca 7 - 10 let. Tato část je rozložena na dvě vyučovací hodiny, které jsou dále děleny do jednotlivých tematických bloků a je zpracována s ohledem na schopnosti dětí tohoto věku.
Od šesté třídy je již výuka doplněna o tématiky náročnější a není už vedena tak hravou formou, jako část první. I tato druhá část je rozdělena na dvě samostatné hodiny. Nově se zde objevuje zdravověda a témata zabývající se praktickým užitím a rozdělením hasicích přístrojů, nebezpečím, která hrozí v domácnosti apod.
Závěrem obou částí jsou třídní kolektivy zvány na prohlídku hasičské stanice, kde mají možnost vidět "druhý domov" hasičů a používanou techniku.

Více informací je možno nalézt na stránkách HASIK.cz .

Schéma výuky 1. cyklu

2. třída - 1. hodina

• Úvod k prvnímu cyklu PVČ na školách
  • Kdo to jsou hasiči, co je jejich práce (hasiči a moje osobní zkušenost s nimi)