Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

  Hasiči Hať
Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci.
 
1
Úvod SDH JSDH Galerie Informace
content
SDH
SDH Hať - Sbor dobrovolných hasičů
SDH


Historie
Současnost
Has. zbrojnice
Osazenstvo výboru

Komentáře, články

Činnost sboru
Pronájem

Párty stany


Historie SDH Hať:

V roce 2001 oslavil sbor dobrovolných hasičů v obci Hať 100 let od svého založení. Přenesme se o 100 let zpět do doby vzniku našeho hasičského sboru, kdy ke stavbě zdejších obytných domů a hospodářských budov bylo z velké části používáno dřevo a střešní krytinu tvořily většinou slaměné - došky nebo šindel. Takže při vzniku požáru stavení shořela do základu a někdy se vzňaly i sousední budovy. Lidé žili ve stále nejistotě a obavách, aby u nich nehořelo. Aby se zabránilo požárům byla v té době vydávána různá nařízení. Tato nařízení určovala co musí mít každý majitel u svého domu pro případ vzniku požáru. Byly to například: žebřík delší 5 metrů, hasičský hák na delší tyči, metla potaženou pytlovinou a vědra na vodu. Sedláci museli přijíždět k ohni s bečkou na vodu a vědry. Do vzdálenosti 7 km od místa požáru bylo povinnosti se k ohni dostavit všem občanům od 16 do 60 let. Zemským zákonem slezským ze dne 2. února 1873 bylo uloženo všem obcím, které mají více jak 50 domů, aby zřizovaly dobrovolné hasičské sbory. Jako první dobrovolné hasičské sbory v našem okolí vznikaly:

1881 v městě Hlučíně
1885 v Dolním Benešově
1886 v Sudicích
1889 v Zábřehu
1899 v Oldřišově
1900 v Kravařích a Velkých Hošticích
1901 v Hati,Šilheřovicích, Petřkovicích, Hošťálkovicích a Koutech

Zakladatelem našeho hasičského sboru byl ředitel místní školy - Antonín Dubový a starosta obce Alois Adamčík.

Sbor měl při svém založení celkem 22 členů. Jeho začátky byly velmi těžké, proto začal sbírkami finančních prostředků po obci.Taktéž vznikl divadelní soubor pod vedením ředitele školy Antonína Dubového. Samozřejmosti byl i výcvik členů pro zásah proti ohni. Již po roce činnosti přistupují hasiči k zakoupení čtyřkolové ruční stříkačky na koňský potah a 150 m hadic. K uschování této stříkačky dala obec k dispozici obecní stodolu.
V roce 1902 si sbor pořídil hasičský prapor s vyobrazením sv. Floriána a heslem " Bohu ke cti - bližnímu ku pomoci".
V roce 1911 se naši hasiči zúčastnili velkých závodů celé Ratibořské oblasti. Až do roku 1911 chodili na cvičení do Hati také hasiči z Darkovic.

V roce 1912 byla sborem zakoupena modernější čtyřkolová stříkačka. Obě stříkačky byly umístěny v obecní stodole u místního pastušku až do doby výstavby nového hasičského skladiště na dolní Hati. V roce 1914 vznikla 1. světová válka a z těchto důvodů již k výstavbě už nedošlo, neboť většina členů byla povolána na vojnu. K výstavbě se přikročilo až po válce na obecním pozemku u dolní hospody. Po válce roku 1918 vznikla Československá republika, ovšem obce Hať a Píšť přešly pod Československou správu až 16.3.1923 - sbor ale nesl dále název - Freiwilige Feuerwehr a velicí řeči byla stále němčina.
V roce 1923 bylo přikročeno ke stavbě nové hasičské zbrojnice na místě zbourané obecní stodoly na horní Hati. Již za rok byla nová zbrojnice o dvou vjezdech a dřevěné věži na sušení hadic slavnostně vysvěcena a předána do užívání. Této slavnosti se zúčastnil i baron Rotschild s manželkou, který daroval ze svých lesů dřevo na celou stavbu.

V listopadu 1933 bylo v Hati zahájeno jednání o založení českého hasičského sboru, ale bez úspěchu. V lednu následujícího roku byl učiněn pokus o přeměnu německého hasičského sboru na český, ale také bezúspěšně. Proto byla znovu svolána na 4. března 1934 ustavující valná hromada všech zájemců v obci o zřízení českého hasičského sboru a ten byl také k tomuto datu založen. Pro začátek jim německý sbor zapůjčil první zakoupenou čtyřkolovou ruční stříkačku a skladiště na dolní Hati. Spolu pak, oba sbory soutěžily mezi sebou kdo bude první u zásahu. Za dva a půl roku činnosti český hasičský sbor zakoupil první motorovou přenosnou stříkačku a novou výstroj pro 25 činných členů včetně vycházkových uniforem. V neděli 6. září 1936 na hasičské slavnosti byla stříkačka slavnostně posvěcena.
Pro neshody mezi německým a českým sborem se v prosinci 1936 obecní zastupitelstvo usneslo rozdělit hasičskou zbrojnici na horní Hati dřevěnou stěnou na dvě poloviny a každý sbor měl svůj vlastní vjezd. Činnost německého sboru se tímto natolik oslabila, že se nakonec rozpadl.

V roce 1938 český hasičský sbor zakoupil podvozek nákladního auta TATRA a nechal provést úpravy karosérie na hasičské auto. Ovšem 8. října 1938 bylo Hlučínsko obsazeno Německem a přičleněno k říši jako součást staré říše (Altreichu). Český sbor tímto zanikl a znovu se obnovuje německá "Freiwilige Feuerwehr". Přišla válečná doba a hasičské auto s úsporných důvodů vůbec nejezdilo.
Škody způsobené válkou byly značné. Hasičské auto bylo nalezeno za stodolou Karla Plačka značně poškozené. Budova zbrojnice byla rovněž poškozená a musela se opravit. Stejně jako všechny tři požární stříkačky. Z výzbroje zůstalo jen 5 kusů B hadic, 5 kusů C hadic a 2 přilby. Sbor začínal znovu svou činnost sbírkami po vesnici, konáním plesů, letních slavností a divadelních představení.

V roce 1946 měl český sbor 49 členů. O rok později koupil podvozek auta (Aero 150) a znovu nechal upravit karosérii na hasičské auto. V roce 1953 byla přidělena sboru dvoukolová motorová stříkačka DS - 16.
V 50. letech slavila naše požární družstva velké úspěchy při soutěžích. V soutěži mezi okresy Hlučín a Bílovec obsadilo naše družstvo mužů první místo. V roce 1973 se konala soutěž mezi družebními okresy Opava a Liptovský Mikuláš, kde naše družstvo mužů obsadilo 1. místo.
Každým rokem se družstva zúčastňovala námětových cvičení, zasahovala při požárech, živelných pohromách a pomáhala při odstraňování vzniklých škod. Stará hasičská zbrojnice byla při povodních několikrát zaplavena. Proto bylo často na schůzích požadováno postavení nové hasičské zbrojnice. To se podařilo příslibem okresního národního výboru v roce 1964. Již v roce 1965 se začalo se stavbou nové zbrojnice, která byla slavnostně předána do užívání v září 1966 u příležitosti 65. výročí trvání hasičského sboru. Velkou zásluhu na této stavbě měli všichni členové hasičského sboru v čele s předsedou Emilem Mikeskou, stavbyvedoucím Aloisem Lampartem a předsedou místního národního výboru Matúšem Šteglikem, který byl rovněž členem požárního sboru. Zbrojnice se stavěl svépomoci v akci "Z". Do nové požární zbrojnice dostali hasiči také nové auto - Tatru 805, které se muselo upravit na hasičské auto. Konečně v roce 1975 dostává náš sbor nové hasičské auto IFA z NDR.

Hasičská zbrojnice s "Trambusem":

V roce 1977 navázal sbor družbu s hasiči NDR obci Quellendorf okres Kothen, kterou zprostředkoval bratr Josef Čecháček. Od té doby se uskutečnilo mnoho vzájemných návštěv při oslavách výročí sboru, postavení nové zbrojnice v Quellendorfu apod. V rámci příhraniční spolupráce byla v roce 1999 navázaná družba s hasiči Polské republiky, sousední obci Krzyzanowice.

Tolik v krátkosti o historii a činnosti sboru dobrovolných hasičů


Výtah z internetových sránek obce Hať.


Co je to SDH?

Zákon č. 133/1985 Sb. ze dne 17. prosince 1985 o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů hovoří takto:

§ 75

Občanská sdružení, veřejně prospěšné organizace a jiné orgány a organizace působící na úseku požární ochrany

1, Občanská sdružení, veřejně prospěšné organizace a jiné orgány a organizace působící na úseku požární ochrany pomáhají při plnění úkolů na úseku požární ochrany zejména tím, že
a) pomáhají vyhledávat členy jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí,
b) podílejí se na odborné přípravě členů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí,
c) podílejí se se souhlasem vlastníka na provádění údržby, oprav požární techniky, věcných prostředků požární ochrany a objektů požární ochrany, včetně vodních zdrojů,
d) podílejí se na činnosti směřující k předcházení požárům, zejména na preventivně výchovné činnosti mezi občany a mládeží,
e) podílejí se na ediční a publikační činnosti a na dokumentaci historie požární ochrany a hasičstva.

2, Občanským sdružením, veřejně prospěšným organizacím a jiným orgánům a organizacím vykonávajícím činnosti podle odstavce 1 může být poskytována dotace v souladu se zvláštním právním předpisem.


copyright© SDH Hať